Jak vybrat dětský kufr

Pocit důležitosti díky starosti o vlastní zavazadlo je pro děti důležitý. Pro rodiče to má, ale také velký význam. Děti se nejen učí zodpovědnosti, ale zároveň je to baví a odvede to jejich pozornost od nudné cesty a dlouhého čekání. To může být pro obě strany velmi náročné.

Vhodná zavazadla pro nejmenší děti jsou taková, která děti baví, a nepřekáží ani dětem ani rodičům.

Důležité body při rozhodování:

 • věk dítěte
 • hmotnost kufru
 • rozměry kufru
 • objem kufru
 • počet koleček 
 • materiál
 • zábavnost, motiv a barva

 

Věk dítěte

Nezapomeňte, že je třeba brát ohledy na věk dítěte. Malému 3-letému capartovi nekupujte kufr s výškou 55 cm, na 2 kolečkách s hmotností 2,5 kg. I když by jste byli rádi, aby mu dlouho vydržel. Takový mrňous si s plným a tím pádem i těžším kufrem neporadí. Spíše bude na cestách nešťastný a kufr zůstane na pospas rodičům. Naopak pro školáka už je lepší, aby mu kufr vydržel déle a investovat do něj se vyplatí.

Pokud si nejste jisti s výběrem podle věku, můžete nám napsat přímo s konkrétním požadavkem a my vám rádi poradíme. Také si u nás můžete vyfiltrovat kufr pro ten správný věk. Viz:

 

Hmotnost kufru

Doporučujeme vybírat kufry do 2 kg pro menší děti a do 2,5 kg pro větší děti. Kufr by neměl být zátěží pro dítě ani rodiče, který ho musí také přepravit (schody, přes ulici, když dítě prostě už nemůže).

Rozměry kufru

U kufrů jsou vždy uvedeny rozměry kufru, které určují vnější velikost kufru. Pro lepší představu doporučujeme si doma přeměřit výšku kufru vzhledem k dítěti. Stává se, že u nás rodiče koupí kufr a poté vrátí, protože nečekali, že kufr bude tak "malý" nebo "velký". Avšak výška je pouze ukazatel poměru k dítěti. Není vždy pravidlem - čím vyšší kufr, tím více se do něj vejde. Některé kufry jsou menší, ale širší - to určuje objem.

Pokud budete cestovat letadlem a chcete dětský kufr vzít s sebou na palubu, nejčastější palubní rozměry jsou do: 55 x 40 x 20 cm. Každá letecká společnost má ale jiná pravidla, doporučujeme si proto povolené rozměry ověřit. Všechny dětské kufry s max. výškou 55 cm lze teoreticky použít u většiny leteckých společností jako příruční zavazadlo.

Objem kufru

Objem kufru je důležitý parametr kufru. Uvádí objem vnitřní části - čím větší objem, tím více věcí se do kufru vejde. U menších dětí je lépe vybírat objem menší. Pokud zvolíte velký objem, logicky se tam vejde hodně věcí, ale o to víc bude kufr zatížen a pro dítě bude těžký. U větších dětí a pro delší pobyty je větší objem žádoucí.  Příklad: Pro děti do cca 4 let vybírejte kufry menší - do 21 l. Pro děti cca 3 - 7 let doporučujeme kufr s objemem 20 - 30 l. Naopak pro větší děti může být objem i nad 30 l. Pro děti, které jedou na týdenní tábor či školu v přírodě bez rodičů doporučujeme objem 40 - 60 l. Jak velký kufr na školu v přírodě / tábor si můžete přečíst podrobně v článku zde.

Pro představu o velikosti objemu:

Kufr s objemem 19 litrů

Kufr s objemem 40 litrů

Kufr s objemem 68 litrů

Počet koleček

U kufrů jsou obvyklé 2 kolečka. Vytáhnete rukojeť a jedete. Pokud ale chcete větší rozsah manipulace, jsou skvělé kufry se čtyřmi otáčecími kolečky. Kufr lze táhnout stejně jako kufr se 2mi kolečky, nebo lze mít kufr zcela položený na zemi a lehce do něj tlačit, či jej otáčet bez nutnosti jej nadzvedávat. 4 otočná kolečka jsou velikou výhodou na letišti a rovných plochách, ale mohou být i nevýhodou. Malým dětem, které si kufřík neumí uhlídat, může ujet z kopečka. 

Textilní nebo skořepinový materiál?

Textilní kufry
 • mívají obvykle nižšší hmotnost
 • boční nebo přední kapsy jsou praktické pro organizaci. Lze do nich dát věci, které dítě může potřebovat během cesty a nemusí při tom otevírat celý kufr.
 • textilní materiál je méně odolný než skořepinový a jeho životnost je kratší. Při nešetrném zacházení může dojít k poškození. I kvalita textílií jednotlivých značek se liší. Na cestě letadlem je tyto kufry vhodné užívat jako kabinové zavazadlo. Pokud se rozhodnete kufr poslat do zavazadlového prostoru doporučujeme ho na letišti nechat obalit ochrannou fólií.
 • výhodou je nižší cena
 • údržba při zašpinění je náročnější než skořepinového kufru.
 • nedoporučujeme v něm převážet křehké věci, které by se mohly poškodit při promáčknutí kufru
 • Dle vlastních zkušeností textilní kufry jsou pro děti, které budou samostatně s kufrem zacházet praktičtější. Díky jednomu prostoru "vaně". Když děti něco hledají, vše rozhrabou a díky hluboké vaně vše zůstane v jednom. 
ABS: Plastové - skořepinové kufry
 • více ochrání obsah kufru, nepromáčkne se.  Lze převážet křehké věci. Nepromokavý materiál
 • snadná údržba - stačí otřít hadříkem
 • delší životnost
 • děti mohou na skořepinových kufrech sedět

Zábava, motiv a barva kufru

Pro malé děti kufřík musí být také zábava, aby o ně neztratily zájem. Ideální pro nemenší děti jsou kufry odrážedla. Mohou na nich jezdit, rodič je může táhnout, nebo na něm mohou sedět (typ odrážedlo).

Kufr pro menší děti můžete kufr koupit takový, který se jim líbí. Pokud ale kupujete kufr pro větší dítě (cca od 7-mi let), zvažte, zda-li kufr s "Annou a Elsou" bude chtít na cesty také za 3 roky. Kufry v naší nabídce jsou kvalitní a mohou dětem vydržet ještě dlouho.